Zainwestuj w dobrą stronę internetową

Nowoczesne, ciągle rozwijające się systemy informacyjno-komunikacyjne znalazły stałe miejsce nie tylko w codziennym życiu ludzi, ale także w działalności przedsiębiorstw. Obecnie nikt z nas nie potrafi wyobrazić sobie życia bez dostępu do Internetu, a działalność gospodarcza bez niego nie ma szansy bytu. W dzisiejszych czasach konieczne stało się utworzenie przez firmy własnych witryn www, prowadzenie kampanii reklamowych w sieci oraz stały kontakt mailowy z klientami.
Aby przedsiębiorstwo miało szanse w ogóle pojawić się w Internecie i być tam widoczne dla potencjalnych klientów, konieczne jest wykonanie szeregu działań i zabiegów. Wszystkie te działania łączy wspólna nazwa: marketing internetowy.
Marketing internetowy opiera się przede wszystkim na badaniu potrzeb klienta, który poprzez wpisanie w wyszukiwarce internetowej określonej frazy informuje o swoich preferencjach i oczekiwaniach. Dzięki wyszukiwarce trafia na strony internetowe produktów i usług, które są w stanie najlepiej zaspokoić jego potrzeby. Zanczna część sfinalizowanych transakcji handlowych ma swój początek w wyszukiwarce internetowej.
Kluczem do pozyskania jak największej grupy klientów w sieci jest posiadanie funkcjonalnej i bogatej w treść strony internetowej. Strony internetowe przedsiębiorstw zdecydowanych na sprzedaż towarów i usług przez Internet powinny być zmodyfikowane pod kontem SEO oraz zbudowane na nowoczesnym oprogramowaniu, a także odznaczać się przejrzystością oraz dobrym i szybkim hostingiem.


Posiadanie profesjonalnej strony www to niestety nie wszystko. Samo jej istnienie jest bezużyteczne, jeśli ewentualni klienci nie będą w stanie jej odnaleźć. Aby mogła być ona widoczna w sieci trzeba podjąć szereg przedsięwzięć służących jej wypozycjonowaniu, czyli ukazaniu się w czołówce wyników wyszukiwarki. Na te działania składają się: linki sponsorowane, reklama kontekstowa, pozycjonowanie w wynikach wyszukiwarki i mapkach Google. W zależności od aktualnej pozycji strony w sieci i efektów jakie przedsiębiorstwo chce osiągnąć, należy wybrać odpowiednie narzędzie pozycjonowania.

Wyjątkową właściwością Internetu, bardzo cenną z punktu widzenia marketingu, jest łatwość gromadzenia informacji oraz szybka komunikacja, co pozwala otworzyć się firmie na nowych klientów, do których jej oferta wcześniej nie mogła dotrzeć. W odróżnieniu od prasy, radia czy telewizji, Internet daje możliwość bezpośredniego kontaktu z klientem, co pozwala nie tylko na zapoznanie się z kompletną ofertą firmy, ale także na złożenie zamówienia i dokonanie płatności elektronicznej. Bardzo ważną rzeczą jest także dbałość o wiarygodność przedsiębiorstwa w cyberprzestrzeni, co oznacza szybką reakcję na zapytania klientów, bieżącą aktualizację strony oraz przedstawianie oferty zgodnej z rzeczywistością. W budowaniu zaufania do marki wśród użytkowników Internetu bardzo przydatne okazały się popularne od kilku lat portale społecznościowe. Wyróżniają się one przede wszystkim dużym zasięgiem i oferują dostęp do informacji na temat użytkowników jak np. wiek, zainteresowania itp. Na tego typu portalach firma ma możliwość utworzenia własnego profilu, gdzie może umieszczać informacje na temat swojej działalności, linki do oferowanych produktów lub usług, spotów reklamowych i tym podobne. Każdy użytkownik może przyłączyć sie do profilu przedsiębiorstwa i śledzić jego ofertę oraz działalność. Ciekawe jest to, że stworzenie profilu na portalu społecznościowym jest bezpłatne, co oznacza, że firma nie ponosi żadnych kosztów za przyciąganie w ten sposób nowych klientów.


W dobrze funkcjonujących i rozwijających się przedsiębiorstwach często obligatoryjne staje się wprowadzenie kilku systemów informatycznych, których zadaniem jest wsparcie pracowników firmy i usystematyzowanie pracy. Mogą to być systemy do prowadzenia rachunkowości, do obsługi klientów itp. Wszystkie te oprogramowania przeważnie są zróżnicowanie i posiadają rozmaite możliwości. Aby wszystkie one mogły ze sobą współdziałać i korzystać np. z tej samej bazy danych bądź wymieniać dane między sobą, niezbędna jest integracja systemów informatycznych. Należy zaznaczyć, że nie wszystkie oprogramowania pozwalają na zintegrowanie ich z innymi systemami, ale przeważająca większość tak. Wszystko zależy od programów, na których pracuje firma. Integracje systemów informatycznych możemy podzielić na jednostronną i dwustronną. Mając do czynienia z bardzo skomplikowanymi programami informatycznymi stosuje się integrację jednostronną. Dane płyną wtedy z jednego programu, który wysyła dane, do drugiego, który je odbiera. Czynność powrotna nie jest możliwa, jednak taki rodzaj integracji dla rzeszy firm jest wystarczający. Integracja dwustronna to całkowite połączenie systemów informatycznych. Dane mogą wtedy być przesyłane we wszystkich kierunkach, a funkcjonalność łączonych systemów wielokrotnie wzrasta. Przedsiębiorstwo przed dokonaniem wyboru co do rodzaju połączenia powinno wziąć pod uwagę kilka czynników. Pierwszym jest koszt wykonania połączenia, drugim – użyteczność zastosowanego rozwiązania, ostatnim – możliwości jakie daje posiadane oprogramowanie. Bez względu na wybór rodzaju integracji, niesie ona ze sobą mnóstwo korzyści, które można dostrzec w krótkim odstępie czasu.
W ciągu ostatnich lat świadomość konieczności posiadania dobrej reprezentacji w sieci wśród posiadaczy firm znacząco wzrosła. Wzrasta również poziom ich informatyzacji i wykorzystania innowacyjnych rozwiązań systemowych i informatycznych. To gigantyczna zmiana dla przedsiębiorców, ale także niepomiernych możliwości, które mogą zwiększyć rozwój firm i wygenerować ogromne obroty.