Wady wymowy u dzieci to duży problem. Dlaczego są tak powszechne? Jak sobie z nimi radzić? Jak może pomóc logopeda?
Rodzice bacznie śledzą rozwój swoich pociech. Pierwsze sylaby wymawiane przez dziecko, pierwsze słowa, pierwsze zadawane pytania – takie widoczne postępy u dziecka są źródłem ogromnego szczęścia dla rodziców. Do rozwoju mowy przywiązujemy ogromną wagę, ponieważ wiemy, że mowa jest podstawą komunikacji, podstawą zdobywania wiedzy i komfortowego funkcjonowania w społeczeństwie. Wady wymowy i nieprawidłowy jej rozwój są bezpośrednią przyczyną trudności w nauce, a nawet zaburzeń w rozwoju osobowości dziecka.
Wady wymowy – przyczyny
Dlaczego obecnie tak dużo dzieci cierpi z powodu nieprawidłowego rozwoju mowy? Oprócz przyczyn fizycznych, związanych z nieprawidłową budową aparatu mowy, możemy wspomnieć o zgubnym wpływie tempa naszych czasów. Rodzice niestety nie mają tyle czasu, ile by chcieli dla swoich pociech. Tempo życia jest dość duże, dlatego dzieci często bawią się same oglądając telewizje lub bawiąc się tabletem czy innym urządzeń elektronicznym. Niestety multimedia nie zastąpią rozmowy z dzieckiem podczas wspólnej zabawy, podczas codziennych, zwykłych zajęć,takich jak: wieczorna kąpiel, wspólne posiłki, pielenie ogródka itd. Ogromną rolę w rozwoju mowy u dziecka ma także czytanie mu książek – o czym przypominają nam kampanie organizowane kilka razy do roku, np. kampania: Poczytaj mi mamo, czy Cała Polska czyta dzieciom.
Zadanie logopedy
Niektórzy rodzice wychodzą z założenia, że gdy dziecko pójdzie do przedszkola, czy szkoły, będzie przebywać z rówieśnikami to nadrobi zaległości w wymowie. Niestety najczęściej bez ciężkiej i świadomej pracy wady wymowy nie zostaną zniwelowane. Co w takim razie należy zrobić?
Warto udać się do logopedy. Logopedzi współpracują często z przedszkolami, dlatego jeśli dziecko chodzi już do przedszkola to mamy ułatwione zadanie. Możemy skonsultować się z logopedą pracującym w przedszkolu lub udać się do wybranej przez siebie pracowni logopedycznej. Logopeda szybko określi braki i potrzeby naszego dziecka oraz zaleci odpowiednie ćwiczenia. Warto korzystać z pomocy logopedy tak długo jak to jest konieczne. W przeciwnym razie nie uda nam się na trwałe wprowadzić zmiany w wymowie dziecka. Rodzice potrzebują cierpliwości i determinacji, co często bywa niezwykle trudne – szczególnie gdy w początkowym etapie pracy nie widać efektów.
Logopeda opracowuje program pracy z dzieckiem. Wykorzystuje do tego najróżniejsze pomoce logopedyczne – kolorowe, angażujące wyobraźnię dziecka i niezwykle zajmujące. Poniżej kilka przykładów.
Układanka „Pociąg do Sykowa”doskonale nadaje się do pracy z dziećmi, które seplenią w wieku przedszkolnym lub wczesnoszkolnym. Podczas zabawy dziecko ćwiczy umiejętność prawidłowej wymowy głoski w:
- sylabach otwartych,
– śródgłosie,
– sylabach zamkniętych.
Karty z sylabami zostały przygotowane z myślą o dzieciach z wadami wymowy. Nauka czytania w przypadku dzieci z zaburzonymi zdolnościami komunikacyjnymi nie przebiega w półkuli prawej, dlatego nie mogą takie dzieci uczyć się czytania metoda głoskową – tylko sylabową.
Logokostki to pomoc logopedyczna, która za zadanie wspomagać rozwój mowy dziecka, usprawniać artykulację, utrwalać poprawną wymowę głoski „sz” i wiele innych.
Warto nie zwlekać z wizytą u logopedy – rozwój dziecka jest przecież najważniejszy.