Szlifowanie parkietu – co trzeba na ten temat wiedzieć?

Szlifowanie parkietu to proces, który ma na celu odnowienie jego powierzchni, usunięcie warstwy starego i zniszczonego lakieru lub wosku. Pozwoli to także na stworzenie nowej, nierzadko bardziej współczesnej warstwy wykończenia. Jest to zazwyczaj ostatni etap, który wykonywany jest w procesie renowacji drewnianych podłóg. Szlifowanie parkietu powinno być przede wszystkim przeprowadzone przez doświadczonego fachowca, aby zagwarantować doskonałe rezultaty i uniknąć uszkodzenia drewna. Co jednak jeszcze warto na ten temat wiedzieć? Sprawdźmy!

Szlifowanie parkietu – jakich narzędzi będziemy potrzebować?

Podczas szlifowania parkietu można skorzystać z różnych narzędzi, takich jak szlifierka,orbitale i orbitale automatyczne. Każde narzędzie ma swoje własne cechy i daje inny efekt końcowy. 

Szlifierka może być używana do usuwania dużych ilości materiału z powierzchni drewnianego podłoża i osiągnięcia efektu jak najgładszej powierzchni. Orbitale z kolei najczęściej używane są do szybkiego i łatwego usunięcia drobnych cząstek drewna lub starego lakieru. Z kolei orbitale automatyczne mogą być stosowane do precyzyjnego szybkiego szlifowania bardzo gładkich powierzchni bez tworzenia fałd.

O czym trzeba pamiętać, kiedy wykonujemy szlifowanie parkietu?

Poza doborem odpowiednich narzędzi, ważne jest również to, aby określić rodzaj brzeszczotu, który będzie odpowiedni dla rodzaju szlifierki. Nie można też zapominać o tym, aby dobrać odpowiedni środka smarowny do przeprowadzenia zabiegu, którym jest szlifowanie parkietu. Kluczowy będzie także właściwy silnik, który będzie charakteryzował się odpowiednio dopasowaną mocą. Dzięki temu, unikniemy potencjalnego uszkodzenia powierzchni parkietu i zabieg jego szlifowania zostanie wykonany w sposób należyty. 

Niestety, nie każdy z nas dysponuje wyżej opisanymi narzędziami, aby samodzielnie wykonać szlifowanie parkietu. Właśnie z tego względu, zadanie to najlepiej jest powierzyć profesjonalistom. Wówczas zyskamy pewność, że zostanie ono wykonane w sposób prawidłowy.