Profesjonalna terapia uzależnień w malowniczo położonym ośrodku

Problem uzależnień jest w dzisiejszym świecie bardzo powszechny. Uzależnić możemy się od mnóstwa rzeczy tak od używek jak i od zachowań. Najczęściej spotykane są jednak uzależnienia od alkoholu, narkotyków, papierosów, hazardu, Internetu, gier, seksu i jedzenia. Chociaż rzeczy, od których się uzależniamy są bardzo różnorodne wszystkie uzależnienia charakteryzują się jedną wspólną cechą – ich ofiary długo nie są w stanie przyznać, że mają problem.
Istotę uzależnienia właściwie pojmują jedynie inni uzależnieni, a osobom stojącym z boku trudno zrozumieć istnienie tak silnej potrzeby zaspokojenia „głodu”, że nie pozwala ona osobie uzależnionej na wykonywanie podstawowych czynności. I nie chodzi tu do końca o alkohol, hazard czy papierosy. Początkowym symptomem uzależnienia jest przejmujące poczucie pustki, którą próbujemy za wszelką cenę wypełnić.

Potrzeba wypełnienia jej zajmuje całą naszą uwagę i jeśli choć na chwilę tego nie zrobimy (nieważne czym: papierosem, alkoholem czy wizytą w salonie gier) nie będziemy umieli normalnie funkcjonować. Zaspokojenie „głodu” niesie spokój, euforię i błogostan, i zależnie od rodzaju uzależnienia trwa to dłużej lub krócej. W tym czasie możemy zająć się codziennymi czynnościami, jednak trwa to do momentu, gdy myśli niezależnie od naszej woli, znów zaczynają krążyć wokół tego, od czego jesteśmy uzależnieni. Skupienie i równowaga znikają, a myśli zaczyna wypełniać jedynie obiekt naszego uzależnienia. Niestety każdy nałóg prędzej czy później zaczyna zakłócać normalny tryb życia. Przykładowo osoba uzależniona od nikotyny nie zjawi się w miejscu, gdzie nie będzie mogła przez dłuższy czas zapalić papierosa jak kino, teatr, opera itp. Tym samym rezygnuje z wielu rozrywek na rzecz zaspokojenia swojej potrzeby.


Nałóg staje się ważniejszy niż wszystko dokoła, odbiera możliwość decydowania o sobie, choć osobom uzależnionym zazwyczaj wydaje się, że to one sprawują kontrolę. Wciąż powtarzają one, że w każdej chwili mogą zrezygnować, nigdy jednak nie wprowadzają tych słów w czyn. W momencie, gdy osoba tkwiąca w uzależnieniu zda sobie sprawę, że to już nie jest jej wybór, i że nie ma kontroli nad swoim życiem, może ona rozpocząć proces wychodzenia z uzależnienia. Leczenie uzależnień jest jednak procesem długotrwałym, niekiedy walka z nałogiem może trwać nawet całe życie.
W naszym kraju na chwilę obecną istnieje około 100 ośrodków walki z uzależnieniem. Są to zarówno ośrodki państwowe jak i prywatne. Jednym z nich, szczególnie zasługującym na uwagę jest Prywatny Ośrodek Terapii Uzależnień „Słoneczna”, leżący w Nowym Sączu na zachwycającym wzgórzu Beskidu Sądeckiego. Ośrodek leczenia uzależnień leży w cichej i spokojnej dzielnicy, z daleka od zgiełku miasta. Otacza go sporych rozmiarów ogród, tworzący wyjątkowy klimat oraz doskonały na letnie grille. Ośrodek posiada pokoje jedno i dwuosobowe z łazienkami, a do dyspozycji pacjentów jest biblioteka, salon z kominkiem, siłownia, tenis stołowy oraz rowery dające możliwość zwiedzania okolicy. Terapia uzależnień prowadzona w ośrodku obejmuje głównie: leczenie alkoholizmu, leczenie narkomanii oraz leczenie uzależnienia od hazardu. Kadrę ośrodka stanowią profesjonaliści, którzy odznaczają się szczególną empatią, wiedzą, ogromnym doświadczeniem zawodowym oraz – co ważne dla mnóstwa pacjentów – dyskrecją. Pracownicy ośrodka do każdego przypadku podchodzą indywidualnie, starając się zapewnić pacjentowi poczucie bezpieczeństwa, zachowując przy tym atmosferę poufności i anonimowości. Każdy pracownik dokłada wszelkich starań, aby stworzyć pacjentom jak najkorzystniejsze warunki do wyjścia z nałogu.
Jeżeli chcesz pomóc bliskiej osobie bądź dostrzegłeś, że sam masz problem, bo nałóg przejął kontrolę nad Twoim życiem nie wahaj się i dajsobie szansę. Każdy przecież zasługuje na to, aby kierować swoim życiem.