Poznaj historię Tomasza Judyma

Młody lekarz po przejściach

W dzisiejszych czasach młodzież w szkołach ma bardzo bogaty program nauczania. Cały czas jest on na bieżąco zmieniany. Niestety wielu osobom nie podobają się te ciągłe zmiany. Ostatnimi czasy na językach wszystkich była reforma obecnego rządu. Planują oni zlikwidować wszystkie gimnazja i wprowadzić ośmioklasową szkołę podstawową. Wydawać może się to straszne i niemożliwe, ponieważ zaburzy to cały tok nauczania. Personel gimnazjów z dyrektorem na czele wyraża swoje oburzenie. W konsekwencji tego działania nauczyciele stracą pracę. Ale, na całe szczęście szkoły ponadgimnazjalne nie zostały wzięte pod uwagę w tej reformie. Tam musi wszystko być w jak najlepszym porządku. W ostatniej klasie przeprowadzony będzie jeden, z najważniejszych egzaminów w życiu każdego młodego człowieka. Na myśli mamy tutaj maturę. Wymagania i zakres materiału cały czas poszerza się, dlatego też program nauczania w klasach licealnych jest tak szeroko rozbudowany. Rozszerzenie danego przedmiotu, będziemy mogli wybrać w odpowiednim rodzaju klasy. Na przykład w klasie matematyczno-fizycznej, na pierwszym miejscu, w największym wymiarze godzin będą prowadzone zajęcia matematyki, fizyki oraz informatyki. Dużym zainteresowaniem cieszy się też klasa biologiczno-chemiczna, w której to królować będzie biologia i chemia. Istnieje jeszcze jeden, ciekawy profil klasy, o którym nie można zapominać. Jest to klasa o profilu humanistycznym. Jest on także bardzo obleganym kierunkiem wśród młodych osób.

To właśnie tutaj, uczniowie będą mogli o wiele dokładniej poznać zagadnienia z języka polskiego, historii oraz wiedzy o społeczeństwie. Niestety, ale w tej klasie trzeba będzie poświęcić dużo swojego czasu. Jeżeli chcemy uczyć się na dobrych stopniach, powinniśmy jak najwięcej czytać i powtarzać. Materiały z historii i wiedzy o społeczeństwie są niezwykle obszerne. Nie da rady nauczyć się na klasówkę, dzień przed. Musimy na przygotowania poświęcić sporo czasu. Dodatkowo, pomocne będą również szczegółowe notatki, które można robić w celu utrwalenia wiedzy. Teraz skupmy się na języku polskim. Przyszli maturzyści, już od początku roku szkolnego poznają od podstaw każdą z epok literackich. Wszystkie dziesięć epok charakteryzuje inny okres. Biorąc pod uwagę Antyk uczniowie będą mogli poznać dzieła pisarzy z tamtych lat. Mogą być to między innymi takie utwory jak, Iliada, czy Odyseja autorstwa Homera. Wiadomo, że każda z epok może przypaść nieco bardziej do gustu jednej z osób. Może dojść do sytuacji, w której ktoś będzie lepiej czuł się omawiając Oświecenie, a ktoś inny Romantyzm. W epoce romantyzmu, poznać będziemy mogli wybitną twórczość Adama Mickiewicza. Napisał on wiele dzieł, które do dnia dzisiejszego są przerabiane. Ale, wielu uczniów fascynuje okres, który zwany jest Młodą Polską. Epoka ta opanowała najważniejsze dziedziny polskiej twórczości, między innymi literaturę, muzykę oraz sztukę. To właśnie w tej epoce powstała wybitna powieść określana mianem książki czynu. Napisanie książki przez Stefana Żeromskiego Ludzie bezdomni przez wiele osób uważane było za wielkie wydarzenie społeczno-polityczne. Dzięki niej, autor zyskał ogromną popularność. Pragnął zawrzeć w treści utworu wcześniej nieomawiane problemy, jednocześnie omówił też patriotyczne uczucia. Treść utworu pokazuje, jak ludzie potrafią być obojętni na cierpienia ludzi biednych. Akcja powieści rozpoczyna się wiosną w Paryżu, gdzie główny bohater Tomasz Judym studiuje medycynę. Poznał tam wspaniałą kobietę, Joasię, którą darzył wielkim uczuciem z wzajemnością. Tomasz pochodził z ubogiej rodziny, gdzie ojciec miał problem z alkoholem. Całe życie mógł liczyć tylko na siebie. Z rodzinnego domu zabrała go do Paryża jego ciotka, która miała zapewnić mu wyższe wykształcenie. Jednak okazało się być inaczej. Głodował oraz często był bity. Jednak uparł się, że skończy studia pomimo wszystko.

Chciał pomagać innym ludziom. Ludzie bezdomni to powieść, skłaniająca do refleksji. Porusza i zwraca naszą uwagę na istniejące problemy innych. Tomasz Judym nie był w stanie zaakceptować krzywd społecznych. Pomoc biednym uważał za swój obowiązek, i musi zrobić wszystko,aby go spełnić. Serwis klp proponuje wam niezwykle dokładne opracowania tej lektury oraz innych. Ludzie bezdomni streszczenie ma pomagać osobom, którym nie starczyło czasu na przeczytanie całego utworu. Kariera młodego doktora spotyka się z wieloma przeciwnościami losu. Kiedy został odrzucony z medycznego środowiska, nie poddał się i rozpoczął swoją praktykę. Jednak i ona okazała się klęską, co zmusiło go do wyjazdu do Cisów. Skupił się tam na rozwijaniu swojej działalności filantropijnej. Los dawał mu szansę na piękne życie u boku swojej wybranki. Jednak pomimo tego, wybrał karierę i dalej chciał spełniać swoje obowiązki. Tomasz pomimo wielu przeciwności losu, nigdy ani przez moment nie zwątpił w słuszność swoich działań. Głęboko wierzył w to, że ktoś kiedyś doceni jego starania. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o losach Tomasza, odwiedź serwis klp. Gorąco zapraszamy!