Podejmij walkę ze smogiem!

Chociaż o istnieniu smogu wielu ludzi zdawało sobie sprawę już od dawna, w rzeczywistości uważali oni, że jest to problem odległy i ich akurat niedotyczący. Pojawia się on jedynie w wielkich miastach innych krajów i to właśnie ich mieszkańcy borykają się z tym problemem. Od niedawna dopiero zaczęło docierać do świadomości Polaków, że ten problem dotyczy również niestety i nas. Najwyższy czas w związku z tym uświadomić sobie jak powinniśmy radzić sobie z tym problemem. Bardzo ważne, abyśmy systematycznie sprawdzali stan otaczającego nas powietrza, gdyż związki w nim zawarte mogą być bardzo niebezpieczne dla naszego organizmu. Najbardziej zagrożone są osoby z chorobami układu oddechowego lub bardzo podatne na te choroby. Wdychany pył może powodować zapalenie błony śluzowej oskrzeli, co w konsekwencji może doprowadzić do choroby obturacyjnej płuc. Suchość gardła, uporczywy kaszel czy trudności z oddychaniem, to tylko początkowa reakcja organizmu na wdychanie smogu. U dzieci mogą się pojawić również choroby alergiczne, katar sienny, astma czy zapalenie spojówek. Wdychany przez matkę w czasie ciąży może mieć również bardzo negatywny wpływ na masę i stan zdrowia płodu.

W ostatnim czasie znacznie wzrosła świadomość Polaków o zanieczyszczeniach znajdujących się w powietrzu, wiele osób szuka rozwiązań, które ochronią ich przed wdychaniem niebezpiecznych pyłów. Przede wszystkim systematycznie monitorują jakość powietrza. Kupują również specjalne maski antysmogowe do zakładania przy wychodzeniu na zewnątrz, ograniczają tam też swoją aktywność fizyczną. Do domu zaopatrują się w specjalne filtry wentylacyjne, które pozwalają wyłapywać z powietrza wszystkie niebezpieczne związki.

Instytucje państwowe i władze również podjęły walkę ze smogiem. Poszukują możliwości ograniczenia emisji niebezpiecznych związków do środowiska. W tym celu władze miasta ogłaszają na przykład darmowe dni przejazdu środkami komunikacji miejskiej. Mają nadzieję, że wielu ludzi chociaż w te dni pozostawi swoje auta w domu i dzięki temu ograniczymy w jakimś stopniu emisję spalin.