Panele winylowe to produkt, który na polskim rynku podłóg pojawił się stosunkowo niedawno. Pomimo to cieszy się wśród konsumentów coraz większą popularnością i w niepowtarzalny sposób zdobi podłogi mieszkań tych, którzy zdecydowani się na jego kupno. Choć wielu osobom panele winylowe, ze względu na swą grubość (od 3 do 7 mm) i elastyczność, mogą kojarzyć się z popularnym 20 lat temu linoleum, są naprawdę wyjątkowym produktem. Ich główną zaletą jest wysoka wytrzymałość na uszkodzenia i duża termoplastyczność. Panel winylowy jest zbudowany warstwowo: środek, czyli rdzeń panela stanowi płata HDF, spód i wierzch zbudowany jest z korka. Na warstwie wierzchniej korka znajduje się powłoka winylowa. Winyl sprawia, że podłogi są bardziej elastyczne i świetnie amortyzują kroki oraz uderzenia upadających przedmiotów. Z tego właśnie powodu cieszą się rosnącą popularnością wśród mieszkańców bloków i domów wielorodzinnych. Ich zaletą jest również termoizolacyjność, są bowiem cieplejsze i przyjemniejsze w dotyku dla bosych stóp od laminatu na zwykłych panelach. Panele winylowe ceni się także za wodoodporność, nie puchną od wody i można ją z nich swobodnie ściągnąć, dlatego nadają się także do kuchni i łazienki. Ponadto świetnie sprawdzają się przy ogrzewaniu podłogowym.
Panele winylowe należy układać na twardych podłożach np. cementowych, drewnianych lub ceramicznych. Podłoże musi być suche, równe i stabilne, a wszelkie nierówności należy usunąć. Sposób układania deski zależy tak naprawdę od fantazji klienta. Panele winylowe można układać w sposób tradycyjny, zgodnie z kierunkiem padania światła, ale można także układać z nich wzory.
Jeśli już zdecydujemy się na zakup paneli winylowych musimy liczyć się z nieco większym wydatkiem, niż w przypadku zakupu zwykłych paneli. Są niestety dość drogie, a ich cena przekracza 100 zł za metr kwadratowy. Niemniej jednak warte są swojej ceny, ponieważ zachowają swój urok i ładny wygląd dłużej niż tradycyjne panele, a ich zalet nie sposób wymienić. Jeśli więc rozpoczynacie właśnie remont zastanówcie się nad ich montażem. To bardzo praktyczne rozwiązanie, z którego każdy użytkownik będzie zadowolony przez długie lata.