Zważywszy na fakt, że po naszych polskich drogach jeżdżą coraz starsze auta oraz koszty napraw w szybkim tempie rosną, coraz więcej samochodów, nawet po małych stłuczkach kwalifikuje się do całkowitej kasacji. Nie opłaca się więc reperować niektórych aut z czysto ekonomicznego punktu widzenia. To sam właściciel podejmuje decyzje o ostatecznym losie samochodu, ubezpieczyciel bowiem wypłaca poszkodowanemu różnicę między ceną pojazdu przed wypadkiem, a jego wartością po szkodzie. Czy go zezłomować, odsprzedać czy naprawić, decyzja należy już jedynie do właściciela.
Są na rynku firmy, które proponują odkupienie wraków, w wyniku czego nadal jeżdżą po polskich drogach pojazdy z uszkodzeniami, które z punktu widzenia procedur ubezpieczeniowych powinny wylądować na złomie. Mnóstwo osób po szkodzie w przypadku uznania jej za całkowitą woli remontować samochód, kupując często części nieoryginalne, kilkakrotnie tańsze od tych właściwych. Dzięki czemu pewna suma pieniędzy z ubezpieczenia pozostaje poszkodowanemu w kieszeni.
Znacznie bardziej kłopotliwe może okazać się wyzbycie starego auta niż kilkuletniego samochodu. W przypadku sprawnego auta mamy prawie 100 procentową pewność, że zainteresowany się znajdzie, przerejestruje go na siebie i wykupi ubezpieczenie, a my będziemy spać spokojnie. Jeśli pojazd jest stary, a jego cena jest bliska wartości złomu nie jest już to tak bardzo oczywiste. Istnieje też ryzyko, że nowy właściciel nie dokona przerejestrowania samochodu na siebie. W sytuacji gdy spowoduje on wypadek samochodowy może to oznaczać dla nas ogromne kłopoty. Jeśli jednak stare, zniszczone auto, nie posiadające dużej wartości oddamy do licencjonowanej Stacji Demontażu, wówczas będziemy mogli też spać spokojnie. Dobre elementy trafią na rynek wtórny, Stacja Demontażu zarobi dzięki temu na własne utrzymanie, a zepsute elementy zostaną zutylizowane zgodnie z wymogami prawnymi oraz przepisami ochrony środowiska.
Kwota ostateczna jaką Stacja płaci za oddane auto zależy jedynie od masy własnej pojazdu, jednak musi on ważyć przynajmniej 90 procent masy wpisanej w dowód rejestracyjny. Jeśli chcemy przekonać się ile otrzymamy za nasz samochód, wystarczy, że zadzwonimy do Stacji Demontażu lub skorzystamy z kalkulatorów dostępnych na stronach internetowych niektórych Stacji.
Jeśli jednak jesteście właścicielami samochodu po wypadku i zdecydujecie się na jego złomowanie, warto w tym celu odwiedzić firmę WIGMET S.C. mającą swoją siedzibę w Górze na osiedlu Kazimierza Wielkiego 9. Firma ta powstała w 2003 roku z inicjatywy dwóch osób: Waldemara Maślanki oraz Tomasza Dyrsowicza. Na początku firma ta zajmowała się tylko skupem złomu oraz sprzedażą części używanych, jednak z czasem rozszerzyła zakres swojej działalności. Z biegiem lat dołożono bowiem skup zużytych baterii, zbiórkę nienadającego się do użytku sprzętu AGD i RTV, usługi transportowe oraz pomoc drogową.
Zakres działalności o skup aut powypadkowych opolskie, skup aut powypadkowych lubuskie, złomowanie oraz demontaż pojazdów, które ze względu na niesprawność techniczną czy wiek nie kwalifikują się już do dalszej eksploatacji firma wprowadziła w 2009 roku. W związku z czym działa już bardzo profesjonalnie i kompleksowo, posiada bowiem dziewięcioletnie doświadczenie. Prowadząc skup aut poleasingowych Wrocław, skup aut opolskie, w wyniku złomowania dużej liczby samochodów ma w asortymencie również mnóstwo części zamiennych w bardzo atrakcyjnych cenach. Każdy znajdzie tu z pewnością coś do swojego auta. Przedsiębiorstwo stawia również na liczne inwestycje oraz stały rozwój. Współpracuje też z wieloma innymi dużymi zakładami z branży.
Jeśli jesteś więc zdecydowany na złomowanie auta, to jest to firma której właśnie potrzebujesz. Uzyskasz tam wszelkie niezbędne dokumenty potrzebne do wyrejestrowania auta w Urzędzie Komunikacji. Gwarantują atrakcyjne ceny, a w dodatku płacą gotówką. Jeśli auto jest całkowicie niesprawne zapewniają transport oraz odbiór samochodu od klienta. Działają głównie na obszarze województw: wielkopolskiego, dolnośląskiego oraz lubuskiego. Przedsiębiorstwo to przyjmuje do kasacji wszystkie typy pojazdów, zarówno osobowe, ciężarowe jak i dostawcze, jak również auta wszystkich marek.
Zdarzają się właściciele bardzo przywiązani do swoich wiekowych już aut, nawet jeśli minął już znacząco ich termin użyteczności. Mimo, iż niezbędna jest już ich kasacja, przechowują je w dalszym ciągu pod wiatami czy w garażach, pozwalając na ich dalsze korodowanie. Niestety jest to błędne zachowanie, przyczynia się bowiem do zmniejszenia poziomu wartości samochodu. W przypadku gdy na podwórku lub przed blokiem zalega niesprawne auto, jego złomowanie jest idealnym rozwiązaniem. Jest to bowiem jedyna najwłaściwsza legalna droga na pozbycie się niesprawnego, starego bądź zniszczonego pojazdu. Wynika to z Ustawy o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji. Najmniej sensownym wyjściem jest samodzielny demontaż. Jest on bowiem nielegalny i obciążony ogromnym ryzykiem otrzymania kary finansowej. Kasacja pojazdów Dzierżoniów okazuje się w tym przypadku najlepszym wyjściem.