Rentgen stomatologiczny to po prostu zdjęcie, które przedstawia zarówno zęby, jak i także wszystkie kości żuchwy, szczęki, zatoki oraz stawy. Pozwala ono ocenić z łatwością dentyście stan jamy ustnej pacjenta oraz także zdiagnozować wszelkie nieprawidłowości chociażby związane z wykształceniem się ósemek. Tomografia szczęki wykonuje się także bardzo często przed założeniem ortodontycznego aparatu, ale także przy różnych urazach szczęki, chorobach przyzębia czy też przy zaawansowanej próchnicy.
Jak wygląda RTG zębów?
RTG zębów trwa krótko stosunkowo oraz nie wymaga w żadnym wypadku od pacjenta przygotowania się specjalnego do zabiegu. W pierwszej kolejności jesteśmy proszenie o zdjęcie wszelkich rzeczy metalowych z okolic głowy, a później zostajemy ubrani w specjalną kamizelkę, która nasze ciało uchroni przed skutkami niepożądanymi promieniowania. Później podejść należy do rentgenowskiego aparatu oraz stanąć przy nich całkiem nieruchomo. Głowę umieć musimy pod aparatem, zaś zębami zaciskamy uchwyt, który pozwala na wykonanie zdjęcia odpowiednio wyprofilowanego.
To zdjęcie nie odzwierciedla wszelkich elementów jamy ustnej w stosunku jeden do jednego, a elementy prześwietlone na nim są o mniej więcej piętnaście procent większe, niż w rzeczywistości. Musimy zaznaczyć, że pantomogram ma charakter warstwowego zdjęcia, nie ukazuje elementów struktury, które nie znalazły się w trakcie robienia RTG w samym zasięgu aparatu.
Kiedy należy wykonać RTG zębów?
W zasadzie to nie znajdziemy na stronie https://www.rentgen-krakow.pl/ żadnych zaleceń, które dotyczą tego, jak często należy wykonywać rentgen zębów. Jednak przyjmuje się, że co jakiś czas prześwietlenie tego typu powinny wykonywać osoby, które cierpią na wykształcenie się wzmożone próchnicy. Pantomogram pozwala dokładnie zidentyfikować miejsca nakreślone chorobowymi zmianami oraz tym samym je skuteczniej później wyleczyć.
Wszelkie zalecenia są oczywiście wydawane przez stomatologa bądź przez ortodontę.