Międzynarodowy transport zwłok – co warto na ten temat wiedzieć?

Sprowadzanie ciała zmarłego z zagranicy, wcale nie jest takie proste. Czynności, o które trzeba zadbać, jak również i formalności związanych z tym procesem, jest bardzo dużo. Sam międzynarodowy transport zwłok objęty jest szeregiem wymogów prawno – sanitarnych. Musimy też wiedzieć, że nie każdy może złożyć wniosek o przetransportowanie ciała do ojczyzny. Sprowadzanie ciała zmarłego z zagranicy to proces, który może trwać od tygodnia do nawet miesiąca lub dłużej – zależnie od przyczyny zgonu. Ponadto, nie każda osoba bliska dla zmarłej może o transport ciała z zagranicy wystąpić. Co jeszcze  warto wiedzieć na temat organizacji międzynarodowego transportu zwłok do Polski?

Złożenie wniosku o wydanie ciała – od tego zacznij

Musimy pamiętać, że podstawą, jeśli chodzi o organizację międzynarodowego transportu zwłok do Polski, jest złożenie wniosku. Może go złożyć tylko i wyłącznie rodzina zmarłego. Wniosek składamy w urzędzie miasta właściwym dla naszego miejsca zamieszkania. W formularzu [podajemy nie tylko nasze dane ale też i dane osoby zmarłej. Oczywiście nie można zapominać o akcie zgonu, który także będzie niezbędny do zorganizowania transportu. To jednak nie wszystko. Co jeszcze warto wiedzieć na temat sprowadzenia zwłok do kraju? O czym nie można zapominać? Sprawdźmy!

Ile trwa międzynarodowy transport zwłok do kraju?

Międzynarodowy transport zwłok nie odbywa się od razu po złożeniu wniosku. Wszystko zależne jest od tego, jaka była przyczyna zgonu. W sytuacji, kiedy śmierć nastąpiła z przyczyn naturalnych – cała procedura nie powinna zająć więcej, niż tydzień. Zupełnie inaczej sytuacja wygląda, kiedy mówimy o morderstwie, wypadku lub samobójstwie. Wówczas na transport zwłok czekamy znacznie dłużej, a czas jest zależny od pracy prokuratora, koronera oraz policji, która będzie badać przyczyny śmierci danej osoby. dopiero po ich ustaleniu, może ruszyć procedura przetransportowania ciała do kraju.

Gdzie umieszczane są zwłoki po przywiezieniu do ojczyzny?

Ciało osoby zmarłej, kiedy zostanie już sprowadzone do Polski,  jest umieszczane bezpośrednio w domu przedpogrzebowym lub zakładzie medycyny sądowej. Nie ma opcji, aby miejscem docelowym transportu zwłok był dom rodzinny zmarłego. Jest to surowo zabronione, a kary za złamanie tego wymogu są naprawdę duże. Jeśli nie ma możliwości umieszczenia zwłok w domu przedpogrzebowym lub zakładzie medycy sądowej, ciało zmarłego przewożone jest do kostnicy, która znajduje się w jak najmniejszej odległości od  miejsca pochówku zmarłego.