Jaki kocioł CO wybrać?

Jeśli zastanawiasz się nad wyborem kotła centralnego ogrzewania do swojego domu, to możesz mieć naprawdę kłopot – modeli jest naprawdę mnóstwo. Zapraszamy do zapoznania się z artykułem, w którym pokrótce przedstawimy najpopularniejsze opcje dostępne na polskim rynku techniki grzewczej.

Kotły gazowe

Piece centralnego ogrzewania zasilane gazem są obecnie bardzo popularnym rozwiązaniem stosowanym zwłaszcza na terenach miejskich. Wynika to po prostu z faktu, że nie wszędzie podprowadzone są instalacje gazowe. Jeśli do twojego domu podprowadzone jest przyłącze gazu, uwzględnienie pieca na gaz będzie zazwyczaj najrozsądniejszą opcją. Ogrzewania na gaz jest bardzo komfortowe – przy odpowiednich ustawieniach praktycznie bezobsługowe. Jednocześnie przy obecnych cenach gazu jest to jedna z najtańszych opcji ogrzewania domów jednorodzinnych. Samych rodzajów kotłów gazowych jest sporo. Możemy je podzielić ze względu na sposób montażu – czyli kotły stojące lub wiszące. Jeszcze innym kryterium podziału jest sposób dostarczania i odprowadzania powierza i spalin – wyróżnia się pod tym względem kotły z zamkniętą komorą spalania – czyli zasysające powietrze z zewnątrz budynku oraz kotły z otwartą komorą spalania – urządzenia te pobierają powietrze z wewnątrz pomieszczenia, w którym się znajdują. Wymieniając typy kotłów gazowych nie sposób pominąć także kotłów kondensacyjnych. Urządzenia ta są nieco droższe od ich typowych odpowiedników ze względu na zastosowaną dość zaawansowaną technologię, niemniej ich dużo wyższa sprawność energetyczna (nawet o 30%!) sprawia, że taka inwestycja dość szybko się zwraca w finansach.

Kotłownia Buderus

Kotłownia Buderus

Piece olejowe

Jeżeli do twojego domu nie jest doprowadzona instalacja gazowa, to jakąś alternatywą jest kocioł na olej opałowy. Jest to w ostatnich latach raczej rzadziej wybierana opcja ze względu na wysoki koszt paliwa. Korzystanie z tego urządzenia wymaga także odpowiedniego magazynowania oleju opałowego przechowywanego w dużych pojemnikach (zazwyczaj kilka m3 objętości). Z drugiej strony podobnie jak w przypadku kotłów gazowych – kocioł na olej umożliwia realizowanie ogrzewania praktycznie bez żadnej dodatkowej obsługi.

Kocioł na węgiel, drewno lub miał

Piece stałopalne, bo tak się je często nazywa, są nadal jednym z najpopularniejszych rozwiązań stosowanych do ogrzewania domów oraz firm. Wynika to z faktu, że jest to bardzo prosta technologia. Kocioł tego typu można kupić już nawet za kilkaset złotych, paliwo w postaci drewna lub węgla jest dość łatwo dostępne. Przyglądając się ofertom kotłów stałopalnych warto wiedzieć o istnieniu także kotłów na miał – czyli węgiel w postaci sypkiej. Posiadając odpowiednie miejsce do jego składowania możemy stosując odpowiednie urządzenia sterujące ogrzewać dom dom dość komfortowo – kotły na miał są budowane tak, że samodzielnie dozują potrzebne paliwo do komory spalania.

 

Inserw Buderus Lublin

20-368 Lublin,

ul. Wyzwolenia 62