Co najczęściej przedstawiają ikony malowane ręcznie? 

Ikony malowane na deskach, według wszelkich podań historycznych, najczęściej zdobiły cerkwie. Te obrazy jednoznacznie kojarzą się ze sztuką sakralną właściwą dla wyznania prawosławnego. Nie oznacza to jednak, że nie możemy posiadać ikon  wykonanych ręcznie we własnym domu. Jeśli chodzi o to, jakiego rodzaju sytuacje czy osoby przedstawia ikona, święta rodzina wiedzie tutaj prym. Na co zatem zwrócić uwagę, kiedy planujemy zakupić ikonę przedstawiającą świętą rodzinę? Gdzie szukać wysokiej jakości ikon malowanych ręcznie? Na te, jak również i na wiele innych pytań, odpowiedzi znajdziecie w naszym niniejszym artykule. 

Co sprawia, że ikony malowane na deskach są tak wyjątkowe?

Nie sztuką jest, kupić wysokiej jakości obraz o tematyce sakralnej. Tego rodzaju elementy dekoracyjne znajdziemy w dobrych sklepach z artykułami dekoracyjnymi czy antykwariatach. Jeśli jednak chodzi o zakup ikony, która przecież jest bardzo specyficznym rodzajem sztuki sakralnej, jej zakup może przysporzyć sporo problemów. Podstawą, jeśli chcemy znaleźć dobrej jakości ikonę wykonaną wedle standardów sztuki sakralnej, jest wybranie miejsca, w którym takie obrazy są sprzedawane. Warto przede wszystkim zwrócić uwagę na to, aby były one wykonywane ręcznie. Nie bez znaczenia będzie także tutaj dobór desek na których taki obraz powstaje. Wedle standardów sztuki sakralnej dotyczącej tworzenia ikon, deski muszą spełniać wiele różnych wymogów. Najważniejszym z nich jest oczywiście rodzaj drewna. To, czy wybrana przez nas ikona będzie spełniać nasze oczekiwania zależy jednak przede wszystkim od jakości jej wykonania, czyli innymi słowy od zdolności plastycznych artysty który ją tworzył.

Jakie sceny najczęściej przedstawiają Icon malowane ręcznie?

Nie jest tak, że na ikonie może zostać namalowane cokolwiek. Najczęściej tego rodzaju obrazy przedstawiały Świętą Rodzinę – w najróżniejszych konfiguracjach. Na ikonach malowano także sceny z życia świętych. Przedstawiono na nich także portrety świętych. Nie ma jednak czego ukrywać – święta rodzina to zdecydowanie najczęściej pojawiające się przedstawienie na ikonach. Jej znaczenie, szczególnie w wyznaniu prawosławnym, jest ogromne. Nie ma zatem niczego dziwnego w tym, że większość obrazów, którymi są ikony i które możemy kupić wysokiej jakości sklepach, przedstawia właśnie Świętą Rodzinę.