Historia telefonii komórkowej

Odkąd telefonia komórkowa zapoczątkowała swoją działalność na terenie naszego kraju minęło już prawie 26 lat. Prekursorem tych działań była firma Centertel, a wejście to miało miejsce dokładnie 18 czerwca 1992 roku. Od swojego powstania w grudniu 1991 roku firma ta potrzebowała jedynie sześciu miesięcy na rozpoczęcie działalności i uruchomienie infrastruktury. Wobec nowej technologii wiele osób było nastawionych bardzo nieufnie.
Na posiadanie i korzystanie z telefonów komórkowych mieli tylko szansę najbogatsi, była to bowiem bardzo kosztowna inwestycja. W dodatku ówczesne telefony były bardzo ciężkie i nieporęczne, do przenoszenia ich były stosowane specjalne walizki. Pomimo tego liczba osób posiadających telefon cały czas rosła, a w połowie dekady przekroczyła 50000 klientów. Pokazało to jak duży jest popyt na tego typu urządzenia, a na horyzoncie zaczęła się pojawiać konkurencja dla dotychczasowego monopolisty.

Debiut dwóch nowych operatorów miał miejsce w 1996 roku. 16 września na rynek telefonii komórkowej weszła Era, a tuż za nią 1 października Plus. Spowodowało to, że ceny oferowanych usług, jak również telefonów komórkowych zaczęły drastycznie spadać. Dzięki czemu coraz więcej osób mogło sobie pozwolić na telefon komórkowy. W tym czasie prym wiodły marki telefonów Siemens, Alcatel, Motorola, Ericsson oraz budująca wtedy swoją pozycję Nokia. Z czasem, a co za tym idzie z postępem technologicznym, niektóre marki tych telefonów przestały w ogóle istnieć. Dla osób nie mających zatrudnienia, które nie mogły podpisać umowy wprowadzono alternatywę dla abonamentu, a mianowicie telefon na kartę.
Z czasem na rynku zaczęły pojawiać się coraz bardziej funkcjonalne telefony komórkowe z kolorowymi wyświetlaczami oraz pierwszymi aparatami fotograficznymi. Lecz to był dopiero początek zmian. Najwięksi operatorzy zaczęli promować swoje nowe marki, Era zmieniła się w Heyah, a Idea w Orange. Firmy te nie przypuszczały nawet, że na rynek wejdzie jeszcze jeden operator, który stanie się graczem rozdającym karty na polskim rynku, mowa mianowicie o sieci Play.


Obecnie mamy wysyp wielu wirtualnych operatorów, którzy przez brak stacjonarnych salonów sprzedażowych swoimi ofertami dotychczasowe firmy biją na głowy. Nowoczesne urządzenia jakie wszyscy operatorzy proponują obecnie swoim klientom dają nam mnóstwo możliwości. Dzięki nim w każdej chwili mamy dostęp do internetu, możemy zrobić zdjęcie, nagrać film, a także włączyć nawigację w czasie podróży. Jednak z funkcjonalnością tą wiąże się mniejsza odporność na urazy i zalania. Warto więc znać profesjonalny serwis jakim jest na przykład apple serwis Poznań.