Koszty gewerby w Niemczech – jakie są?

Założenie własnej działalności gospodarczej w Niemczech, to nie tylko minimum formalności, ale też bardzo niskie koszta związane z utrzymaniem tej działalności.  Nie ma zatem niczego dziwnego w tym, że gewerba w Niemczech, koszty prowadzenia firmy, jak również samo prowadzenie działalności, cieszy się tak  dużym zainteresowaniem wśród Polaków. Minimum formalności, jak również minimalne koszta związane z utrzymaniem firmy, to najważniejsze argumenty w dyskusji na temat opłacalności założenia własnej działalności gospodarczej w Niemczech. Ile zatem zapłacimy, za utrzymanie własnej firmy w Niemczech? Sprawdźmy.

Opłaty związane z założeniem własnej działalności gospodarczej w Niemczech

Poza złożeniem kompletu dokumentów do gewerbeamt, kiedy zakładamy własną działalność gospodarczą, musimy liczyć się także z kosztami. Samo założenie własnej firmy w Niemczech jest obciążone opłatą. zależnie od rodzaju naszej firmy, jej profilu, opłata ta może wynosić od 15 do 65 €. Istotne jest także to, gdzie dokładnie rejestrujemy działalność – chodzi tu przede wszystkim o miasto bądź land. W przypadku niektórych firm, wymagane jest także uzyskanie pozwolenia na prowadzenie działalności. Koszty notarialne czy sądowe także wliczają się do tych, które musimy ponieść przy zakładaniu własnej działalności w Niemczech. W przypadku branży budowlanej, pozwolenie na prowadzenie działalności wynosi nawet 500 euro. Nie można też zapominać o kosztach tłumaczeń czy opłat  dla firm, która pozwoli nam uzyskać wymagane pozwolenie.

Ile kosztuje prowadzenie własnej firmy w Niemczech?

Odpowiedź na pytanie które brzmi: Ile kosztuje prowadzenie własnej firmy w Niemczech, jest bardzo trudna. Do wskazanych powyżej opłat, należy bowiem doliczyć także koszty wynajęcia lokalu, prowadzenia księgowości czy zatrudnienia potencjalnych pracowników. W przypadku działalności budowlanej, warto wiedzieć, że wynajęcie lokalu nie jest obowiązkowe. Tym samym odchodzi nam tutaj dodatkowy koszt.