Zastanawiając się nad budową domu, niewątpliwie zauważasz, że na rynku architektonicznym aż roi się od gotowych, już opracowanych, uniwersalnych projektów domów. Dlaczego są one aż tak popularne?
Jak w każdej branży tak i w architekturze, specjaliści dostosowują się do zapotrzebowania na rozmaite usługi. W Polsce obecnie dużo się buduje. Wiele osób decyduje się na budowę domu jednorodzinnego. To oczywiste, że inwestor stojąc przed dylematem dotyczącym projektowania domu (projekt jest oczywiście niezbędny do rozpoczęcia budowy) szuka rozwiązań optymalnych, możliwie najmniej kosztownych oraz najprostszych. Gotowy projekt domu jest bardzo wygodną opcją. Jeśli znajdziemy taki, który odpowiada naszym potrzebom – wystarczy tylko adaptacja do miejscowych warunków zagospodarowania przestrzeni i po kłopocie. Cały wydatek powinien zmieścić się w kilku tysiącach złotych. Koszty projektu indywidualnego w zależności od stopnia skomplikowania projektu może oscylować w okolicach 20 tysięcy złotych.
Wybór projektu gotowego – kilka dobrych rad
Oczywiście projekt projektowi nierówny. Jak w tym całym gąszczu rozmaitych projektów rozróżnić projekt opracowany naprawdę przez fachowca z branży, od zwykłego, naprędce sporządzonego gniota? Jak wskazują specjaliści z serwisu http://projekt-od-autora.pl dobrze jest na pewno kierować się opiniami na temat danego architekta lub pracowni projektowej. Dla przykładu pracownia projektowa Dominanta już od dziesięcioleci projektuje gotowe projekty domów jednorodzinnych. Architekci z tej pracowni są bardzo znani w branży budowlanej, o ich projektach można znaleźć naprawdę całe mnóstwo opinii w internecie. Do najbardziej znanych projektów ich autorstwa można zaliczyć między innymi: projekt Opałek, projekt Maja oraz Koralgol.
Każdy z projektów w/w pracowni jest starannie dopracowywany w oparciu o konsultacje z inwestorami budującymi domy według tych projektów. Dzięki temu projekty te buduje się stosunkowo łatwo, bez niepotrzebnych problemów technicznych. Podobnie rzecz się ma z rozwiązaniami zastosowanymi wewnątrz domów. Zwłaszcza w małych domach o niewielkich powierzchniach istotne jest dopracowanie każdego szczegółu w zakresie budowy chociażby kanałów kominowych, prowadzeniu instalacji czy projektowaniu stref komunikacji.
Jak szukać gotowego projektu?
Gotowego projektu domu możemy szukać na wiele sposobów. Dawniej najpopularniejszą metodą był zakup katalogu w wersji papierowej. Obecnie z uwagi na koszt tych publikacji większość przyszłych inwestorów korzysta z internetu w poszukiwaniu projektu. Istnieje wiele serwisów, które mają za cel gromadzenie możliwie najobszerniejszej bazy projektów, by następnie dzięki wbudowanej wyszukiwarce projektów umożliwić przeszukiwanie bazy według zadanych parametrów. To bardzo dobra, szybka i sprawdzona metoda wyszukiwania potrzebnych architektonicznych planów. Dobrą opcją może też być po prostu korzystanie ze stron internetowych firm projektowych – zwłaszcza, gdy już upatrzyliśmy sobie tę, której projekty najbardziej nam przypadają do gustu.
Życzymy udanych zakupów i bezproblemowej budowy swojego wymarzonego domu!
Artykuł powstał przy współpracy z serwisem http://dom-idealny.pl/