Czym tak naprawdę są suplementy diety?

Kiedy mówimy na temat suplementów diety, niezwykle istotne jest to, aby wyraźnie rozgraniczyć różnicę pomiędzy lekiem a suplementem. Niestety, bardzo wiele osób cały czas myli te pojęcia, w efekcie doprowadzając do najróżniejszych, nieprzyjemnych sytuacji zdrowotnych. O czym jednak należy przede wszystkim pamiętać, kiedy wybieramy właściwy suplement diety? W naszym poniższym artykule, postaramy się dokładnie przybliżyć państwu tę kwestię i wskazać najważniejsze czynniki, które będą definiowały wybór odpowiedniego suplementu. Wskażemy także na to, czym tak naprawdę różni się suplement od leku.

Czym różni się lek od suplementu?

Zacznijmy od najważniejszej kwestii, czyli od podstawowej różnicy pomiędzy lekiem, a suplementem. Lek, z założenia ma pomagać w przypadku choroby. Ma zniszczyć jej źródło i doprowadzić do sytuacji, w której nasz organizm będzie mógł prawidłowo funkcjonować. Najczęściej, leki są przepisywane na receptę. Oczywiście konieczna jest także wizyta u lekarza specjalisty, który dokładnie zdiagnozuje problem, z którym się borykamy.

W przypadku suplementów jest nieco inaczej. Również należy wykonać kompleksowe badania, aby wiedzieć jakich składników odżywczych brakuje naszemu organizmowi,  jednakże suplementy diety, co do zasady, nie leczą. Wspomagają nasz organizm w prawidłowym funkcjonowaniu, bardzo często po chorobie – uzupełniają braki witaminowe. Ponadto mogą regulować najróżniejsze procesy, które zachodzą w naszym organizmie – w tym przede wszystkim te, które związane z prawidłowym funkcjonowaniem układu pokarmowego.

W jakich sytuacjach warto stosować suplementy diety?

Suplementy diety możemy stosować w najróżniejszych sytuacjach, jednakże utarło się, że najczęściej są one wykorzystywane w przypadku odchudzania. Trzeba jednak robić to rozważnie. Nie próbujmy samodzielnie dobierać suplementów, które w założeniu mają wspomagać proces odchudzania. W tym przypadku najlepszym rozwiązaniem jest skonsultowanie ich wyboru ze specjalistą – na przykład dietetykiem. Z pewnością doradzi on najlepsze suplementy, które będą wpływały korzystnie na nasze zdrowie i funkcjonowanie organizmu.